تعداد بازديد : 11434

   
    زعفران ادمان    

شركت زعفران ادمان

 

شركت كشاورزي و صادراتي «زعفران ادمان»، توليد كننده و بسته بندي كنندة زعفران با بيش از 35 سال تجربة موفق در بازارهاي داخلي و بين المللي مي باشد كه از ابتداي تأسيس با انگيزه ايجاد نگرشي نو به اهميت و كارآيي زعفران، اقدام به ايجاد مجموعه اي توانمند نموده است.

اين شركت با توليد و تهية بهترين نوع محصول زعفران، مطابق با معيارهاي كيفيت جهاني،  و عرضة آن در اوزان و بسته بندي هاي بسيار متنوع سعي در برآورده نمودن تمامي سلايق و نيازهاي مصرف كنندگان خود در پنج قارة جهان دارد. همچنين اين شركت با در اختيار داشتن بخش طراحي امكان توليد خاص، مطابق با نياز مشتريان در سطحي وسيع را دارا ميباشد.

«شركت زعفران ادمان» جهت ارتقاء و حفظ كيفيت توليدات خود‏، براي اولين بار در ايران اقدام به تأسيس آزمايشگاه كنترل كيفيت زعفران نمود. اين آزمايشگاه فيزيك، شيميايي و ميكروبي مجهز به تكنولوژي و امكانات مدرن روز بوده و به عنوان آزمايشگاه مرجع اكروديته، همكار مؤسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران معرفي شده است. محصولات توليد شده در اين شركت مراحل چندگانه آزمايش را در اين آزمايشگاه گذرانده و مطابق  با استاندارد بين المللي  iso 3632-1,2  و فراتر از آن به بازار مصرف ارائه مي شود. اين آزمايشگاه مفتخر است كه در سالهاي 1377 و 82 موفق به دريافت لوح تقدير به عنوان آزمايشگاه نمونه ايران گرديده است.

كليه مراحل بسته بندي و سورت زعفران توسط سيستمهاي دقيق و افراد آموزش ديده و مجرب انجام ميپذيرد. زعفرانها پس از مرحله سورت در اوزان مختلف بسته بندي ميگردد. در اين مرحله بسته به نياز مصرف كنندگان مختلف، تنوع وزني از 2/0 گرم تا 500 گرم در خط توليد معمول شركت قرار دارد. در بسته بندي زعفران با توجه به آسيب پذيري نسبي آن در مقابل رطوبت و نور آفتاب، و همچنين فرار بودن عطر زعفران، نفوذ ناپذير بودن بسته بندي داراي اهميت بالايي است. «شركت زعفران ادمان» از اولين توليدكنندگان زعفران بوده كه سالها پيش با هدف ارتقاء و حفظ كيفيت زعفران‏، اقدام به بسته بندي مدرنيزه جديد و شكيل زعفران نمود كه به تبع آن بسياري از توليدكنندگان ديگر زعفران از اين شركت پيروي نمودند. بدين ترتيب سبب مباهات اين شركت است كه در معرفي كيفيت عالي زعفران ايران به بازارهاي جهاني، سهم قابل توجه و انكارناپذيري داشته و دارد.

اين شركت مفتخر است كه در سال 1379 از سوي مؤسسه استاندارد ايران به عنوان واحد برتر كيفيت زعفران ايران معرفي و به دريافت لوح تقدير نايل شد.

همچنين از طرف مؤسسه bid ، موفق به دريافت جايزه بين المللي كيفيت سال 2001 ميلادي در فرانسه  و 2003 سوئيس گرديد.

 

زعفران

گياه زعفران با نام علمي crocus sativus از خانواده زنبق ها ((iridaceae مي باشد. گياه زعفران، گياهي علفي، چند ساله و بدون ساقه است. هر پياز زعفران توليد 6 تا 9 برگ باريك ميكند.

ارزش بالاي اين گياه بخاطر كلاله هاي گل آن است كه به تعداد 3 عدد و به رنگ قرمز بر روي گل بنفش رنگ آن كاملاً مشخص مي باشد. زعفران عرضه شده در بازار تجارت در واقع سه كلاله قرمز رنگ خشك شده همراه با خامه مي باشد. كه به دليل وجود رنگدانه ها و اسانسها و تركيبات باارزش ديگر موجود در آن، از اهميت اقتصادي بالايي برخوردار است. زعفران به گل سلامتي، سلطان ادويه ها، و طلاي سرخ معروف است و از گران قيمت ترين ادويه هاي جهان به شمار مي آيد.

گل زعفران از دير باز مورد توجه عام و خاص بوده است و قديمي ترين اسناد كتبي، قدمت آنرا بيش از 4600 سال مشخص نموده اند. در گذشته براي زعفران نوعي تقدس قايل بوده اند و آنرا نشانه اشرافيت مي دانسته اند.       عنوان شده كه ملكه كلئوپاترا جهت آرايش خودش از گل زعفران استفاده مي كرده است و يا امپراتور ديگري، مجسمه هاي موجود در قصر را با زعفران معطر ميكرده است و حتي پلكانهاي تاتر را با آب زعفران شستشو ميداده اند. همچنين از كلاله هاي زعفران براي رنگ كردن روكش هاي موميايي مصريها و همچنين  روكش ها و پوشش رختخواب زوجهاي جوان فينيقي ها، استفاده مي شده است. از قرن 17 به بعد زعفران بعنوان يكي از بهترين ادويه ها در جهان معرفي شد.

آنچه مسلم است، اين گياه، بومي آسيا بوده است اگر چه برخي از مورخين اصل وجود اين گياه را از يونان              مي دانند. زعفران علاوه بر ايران، در كشورهاي ديگري چون كشمير، يونان و اسپانيا نيز توليد مي شود وليكن بعلت عدم موقعيت اقليمي و آب وهوايي و ساير عواملي كه در توليد و مرغوبيت زعفران موثر است همچون نحوه چيدن گل ، جدا كردن كلاله از گل زعفران و خشك كردن آن، كيفيت محصول نهايي در كشور هاي ياد شده، در مقايسه با زعفران ايران از كيفيت پايين تري برخوردار است. به همين دليل سالانه حدود 80 تن زعفران، توسط كشورهايي مانند اسپانيا كه خود را توليدكننده زعفران ميدانند از ايران خريداري ميگردد و با نام محصول اروپا،         به فروش ميرسد. در حال حاضر طبق آمار موجود، حدود 90% زعفران جهان در ايران توليد ميشود.

مصارف زعفران به طور كلي به سه بخش عمده تقسيم ميشود:

-          مصارف غذايي

-           مصارف دارويي و درماني

-          مصارف صنعتي (شيميايي ) تقسيم بندي نمود.

مصارف غذايي :

از گذشته هاي دور از زعفران بدليل رنگ زيبا، عطر و طعم استثنايي آن استفاده هاي بي شمار مي شده است.                 و نيز در سالهاي اخير با توجه به گرايش به سمت افزودنيهاي طبيعي در مواد غذايي استفاده از زعفران افزايش يافته است. در مشرق زمين، زعفران يكي از ادويه هاي اصلي انواع غذاها و نوشيدنيها به حساب مي آيد. در       مجالس و ميهمانيها، وجود غذاها و نوشيدنيهايي با طعم و عطر زعفران، نشانه تفاخر و اشرافيت بوده و هنوز نيز كم و بيش به همان صورت است. در كشورهاي اروپايي از زعفران براي شكلات سازي و توليد اسانس نوشيدنيها استفاده مي شود. در انگلستان كيك ها و نان هاي زعفراني در مناطق cornwell و deven  توسط نانواها و شيريني پز ها توليد مي شود. در اسپانيا زعفران را با برنج مصرف مي كنند و نوعي پلو زعفران تهيه كرده كه به آن پائلا paella مي گويند. در آمريكا نيز جهت رنگ كردن سوسيس و الئومارگارين از زعفران استفاده مي شود.

 

مصارف دارويي :

از گذشته هاي دور براي زعفران خواص درماني و دارويي ويژه اي قائل بوده اند. در كتب طب قديم موارد بسيار زيادي براي درمان بيماريهاي مختلف با استفاده از زعفران به چشم ميخورد. امروزه نيز دانشمندان زيادي از كشورهاي مختلف جهان به طور جدي در مورد خواص مفيد زعفران براي  شيمي درماني، انقباض تومور، جلوگيري از سرطان، كاهش فشار خون، پايين آمدن كلسترول و درمان بيماريهايي كه باعث نابينايي مي شود، تحقيق مي نمايند. از جمله موارد اثبات شده و علمي زعفران در مصارف دارويي ميتوان به موارد ذيل اشاره كرد:

-          اشتهاآور (كمك به گوارش)

-          آرام بخش سيستم عصبي

-          تسكين دهنده درد

-          استحكام بخش قواي فيزيكي و حافظه

-          درمان كننده سرخك، تب، يرقان، سرفه، سرما خوردگي 

-          ونيز خاصيت ضد باكتري و ضد ويروسي (antivirus &antibacterial ) از ديگر خواص زعفران است.

 

مصارف صنعتي ( شيميايي ) :

زعفران در صنعت، گاه به عنوان عامل اصلي و در بسياري موارد به عنوان يكي از عناصر مهم در فرآوريهاي شيميايي، مورد استفاده قرار ميگيرد.

 

 

 در يونان قديم، رنگ زعفران را رنگ سلطنتي مي گفتند و از آن در رنگ نساجي استفاده مي كردند. در بعضي كشورها نظير تركيه از زعفران جهت ايجاد رنگ طبيعي در فرش استفاده مي شود. همچنين در صنعت عطر سازي زعفران بعنوان ماده معطر نقش به سزايي دارد.

امروزه با پيشرفت صنايع غذايي اين امكان داده شده است كه در بسياري از موارد به جاي رنگهاي سنتزي خوراكي، از رنگ طبيعي زعفران استفاده گردد. به طور كلي چون زعفران داراي ارزش گياهي و خوراكي منحصر            به فردي است و رنگ و بوي آن قابل مقايسه با هيچ ادويه اي نيست، جايگزيني آن با هر نوع ادويه ديگر امكان ناپذير و نادرست است.

بهترين روش در بدست آوردن رنگ زعفران بدين صورت ميباشد كه مقدار يك قاشق چايخوري حدود 5/0 گرم زعفران را در 50-30 ميلي ليتر آب نيمه گرم ريخته و تقريباً 2 ساعت آنرا به همان حالت قرار دهيد. تا زعفران كاملاً در آب حل شود، سپس آنرا صاف كرده و استفاده نماييد. از ريختن زعفران در آب و حرارت دادن آن             اجتناب نمائيد زيرا در اثر حرارت مستقيم عطر و طعم آن كاهش مي يابد.

تقلب زعفران:

زعفران به دليل ارزشمند بودن و عدم شناخت كافي عموم مردم از خصوصيات و شرايط زعفران سالم، راه  را براي افراد سود جو هموار ساخته است بدين صورت كه در زعفران به انواع مختلف تقلب صورت مي گيرد                         و روش تشخيص آن بسيار مشكل است. به طوريكه زعفران تقلبي امروزي به صورت چشمي و يا با آزمايشات ساده كه بين مردم مرسوم است به هيچ وجه قابل تشخيص از زعفران سالم نمي باشد.

تقلب درزعفران به انواع گوناگوني صورت مي پذيرد كه به چند مورد آن اشاره مي شود.

1-   تقلب با منشاء گياهي: استفاده از گياه گلرنگ  (safflower  گل اشرافي يا هميشه بهار،                                  ريزوم زرد چوبه، كلالة ذرت و كه اين مورد تقلب در گذشته رايج بوده است و هم اكنون                         درصد بسياركمي از تقلب را به خود اختصاص مي دهد به طوريكه در 10 سال گذشته نمونه اي با اين تقلب           در آزمايشگاه اكروديته ادمان يافته نشده است.

2-   سنگين نمودن وزن زعفران: برخي اوقات با انبار نمودن زعفران در محل مرطوب و يا افزودن روغن، عسل، تركيبات شيميايي ديگر، زعفران را سنگين وزن مي كنند كه البته در آزمايشگاه ادمان با انجام چند نوع       آزمايش مختلف مي توان به وجود اين تقلب پي برد.

3-   رايجترين نوع تقلب در زعفران، رنگ هاي افزودني به زعفران مي باشد كه با استفاده از رنگ هاي شيميايي سنتزي خامه گياه زعفران را رنگ كرده و با زعفران سالم مخلوط مي نمايند كه در ظاهر هيچگونه تفاوتي با زعفران سالم نشان نمي دهد و تنها از طريق روشهاي آزمايشگاهي دقيق و آزمونهاي فيزيك و شيميايي            مي توان اين نوع تقلب را شناسائي كرد.

با توجه به موارد ذكر شده بكارگيري روشهاي سخت و شديد تر براي ارزيابي كيفيت زعفران از اهميت بالايي برخوردار است و در اين زمينه شركت زعفران ادمان مفتخر است كه داراي آزمايشگاهي مدرن و مجهز                      در زمينه تشخيص خصوصيات زعفران خصوصاً تشخيص رنگ افزودني بوده و نهايت دقت را دارند كه زعفران             با كيفيت مطلوب و عاري از هر گونه تقلب را به بازارعرضه نمايند.


 جستجو در :
سايت
محصولات

            Set as HomePage Add to Favorites Copyright © 2007   IranAgriBiz.com.   © All Rights Reserved .       Powered & Desigend By PcCenter.ir